Više od 3,2 milijuna Eura dodijeljeno je za ruralne i ribarstvene zajednice iz strategija LAG-a Terra liburna i LAGUR-a Vela vrata. Na području 10 jedinica lokalne samouprave Cresko-lošinjskog arhipelaga, Liburnije i liburnijskog zaleđa u posljednjih je 6 godina provedeno 88 projekata financiranih iz EU fondova po decentraliziranom modelu.
Na Zajedničkoj svečanoj sjednici LAG-a Terra liburna i LAGUR-a Vela vrata održanoj 9. prosinca u Opatiji predstavljeni su projekti korisnika njihovih potpora. Kako bi pružili potporu regionalnom razvoju, na zapadnom dijelu županije usporedno su se razvijale dvije organizacije, LAG Terra liburna i LAGUR Vela vrata, koje okupljaju članove iz gospodarskog, javnog i civilnog sektora i koje su od 2018. godine, putem natječaja iz svojih lokalnih razvojnih strategija, dodijelile potpore u visini većoj od 3,2 milijuna Eura za 88 projekata.
“Želja nam je istaknuti velike napore naših korisnika, te zahvaliti brojnim suradnicima koji su neumorno pružali potporu našim organizacijama svih ovih godina. Zajedničkim naporima s našim dionicima trudimo se donositi bolje razvojne politike za bolju kvalitetu života zajednice. LAG i LAGUR su tako postali ključni razvojni partneri ruralnih i ribarstvenih zajednica u Primorsko-goranskoj županiji.” – izjavila je voditeljica LAGUR-a Vela vrata Eliana Zec Solina.
Tom prigodom predstavljeni su i međunarodni projekti financirani putem programa Interreg: “Brave”, usmjeren ka izgradnji otpornosti i adaptivne vizije za okoliš Jadranskog mora, kojeg na našem području provodi Primorsko-goranska županija, te projekt ZeleNatura koji ima za cilj unaprijediti urbana područja gradova sjevernog Jadrana zelenom infrastrukturom, a glavni partner u projektu je Grad Kastav.
Europska regija gasronomije 2026. je naša zajednička odgovornost
U trenutnom programskom razdoblju do 2027. godine LAG Terra liburna i LAGUR Vela vrata osigurali su daljnjih gotovo 4 milijuna Eura za nove projekte. Potporu radu za 8 organizacija koje provode lokalni razvoj vođen zajednicom (4 LAG-a i 4 LAGUR-a) Primorsko-goranska županija pruža već punih 11 godina, te je na svečanoj sjednici predstavljen i projekt suradnje 4 županijska LAG-a “Kuhača – KUlinarska HArmonija ČArobnih okusa Primorsko-goranske županije”, nastao kao rezultat provedbe županijskog Akcijskog plana za razvoj gastronomije.
“Ususret 2026. godini, u kojoj će Kvarner biti nositelj titule Europske regije gastronomije, zajednička je odgovornost svih zainteresiranih razvojnih institucija doprinijeti povratku lokalnih namirnica na naše stolove i potaknuti veze između malih proizvođača i ugostitelja, a posljedično i veze između lokalne zajednice i naših gostiju.” – istaknula je predsjednica LAG-a Terra liburna Anđela Cvjetković.
Lokalni razvoj vođen zajednicom
Od ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju osnovano je 56 lokalnih akcijskih grupa koje “spuštaju” alocirana sredstva do ruralnih zajednica, te 23 lokalne akcijske grupe u ribarstvu koje isto čine za ribarstvene zajednice. Posredstvom ovih neprofitnih organizacija su, po decentraliziranom modelu putem tzv. LEADER/CLLD pristupa i metodologijom “odozdo prema gore”, stotine milijuna Eura iz EU fondova za poljoprivredu i ribarstvo našle svoj put do malih korisnika.
Primorsko-goranska županija ističe se visokim indeksom razvijenosti, što je u kontekstu povlačenja europskih sredstava ograničavajući faktor za daljnji razvoj ovog područja, jer je za brojne korisnike upravo ovaj kriterij isključujući na mnogim natječajima s nacionalne razine. Decentralizirani pristup financiranju putem partnerstava LAG-a i LAGUR-a i njihovih lokalnih razvojnih strategija pokazao se nerijetko jedinim načinom da se do EU sredstava dođe, kako za jedinice lokalne samouprave, tako i za poljoprivrednike i ribare.
Poljoprivreda i ribarstvo – temeljni stupovi otpornih zajednica
U posljednjih je 5 godina na području LAGUR-a Vela vrata financirano 44 projekta vrijednosti 1,75 milijuna Eura, među kojima 8 partnerskih projekata. Lokalni ribari su pomoću ovih potpora opremili svoja plovila ili nabavili dostavna vozila, dok su ugostiteljski objekti nabavili rashladne uređaje kako bi primjerenije gostima predstavili ponudu lokalno ulovljene ili uzgojene ribe. Provedeni su i projekti povezani sa zaštitom i promocijom lokalne brodograditeljske baštine, te ulaganja u modernizaciju ribarskih luka. “Očuvali smo i ojačali identitet područja što se jasno vidi u zajednicama: trg u Iki se koristi i u funkciji je građana, manifestacija “Losinava – Lošinjskim jedrima oko svijeta” dobila je oznaku Hrvatski otočni proizvod, a “Creski kaić” postala je jedna od posjećenijih manifestacija na otoku Cresu. Prenosimo znanja i koristimo vještine i društveni kapital koje smo razvili u okviru naše organizacije, pa se na našem području njeguju interesi zajednice okupljene oko ribarstva, čak i mimo financiranja iz naše strategije.” – istaknula je Eliana Zec Solina.
Na području 8 jedinica lokalne samouprave u sastavu LAG-a Terra liburna sufinancirano je također 44 projekta sa iznosom od 1,42 milijuna Eura. Izgrađeno je više dječjih igrališta u najudaljenijim dijelovima LAG-a, NK Rječina dobio je novi travnjak, obnovljeni su neki društveni domovi, opremljena je multimedijalna učionica u DVD-u Halubjan ili pak izgrađena pump track staza u Lovranu. Ukupno 21 mali poljoprivrednik od Mošćeničke Drage do Jelenja financirao je izgradnju i opremanje 4 objekta za prezentaciju proizvoda, nabavljeno je 5 traktora i još 160 komada manje mehanizacije, proširena su poljoprivredna gospodarstva kupnjom više od 5.000 m2 poljoprivrednog zemljišta, dobavljene domaće životinje autohtonih pasmina, a čak troje ih je putem provedenih projekata iskoristilo šansu za samozapošljavanje. U okviru strategije LAG-a provedena su i 4 projekta suradnje s drugim LAG-ovima iz Hrvatske usmjerena na razvoj ruralnog turizma i kratkih opskrbnih lanaca za lokalne poljoprivredno-prehrambene proizvode.
Pametna tranzicija putem “Pametnih sela” i “Plave ekonomije”
“Naglasak u narednim natječajima biti će na poticanje organizacija civilnog društva da se prijave za naše potpore, posebice putem partnerskih projekata. Poljoprivreda i ribarstvo predstavljaju temeljne stupove otpornih zajednica, ključni su u očuvanju bioraznolikosti i identiteta područja, te su temelj za prehrambeni suverenitet i ojačanu lokalnu opskrbu. Prepoznali smo niz potreba na našem području, kao što su borba protiv klimatskih promjena, te okolišni, socijalni i gospodarski izazovi, na koje možemo odgovoriti koordiniranim djelovanjem. Razvoj biogospodarstva, zaštita autohtonih sorti i pasmina, digitalizacija poslovanja, održivo upravljanje i regenerativni pristup korištenju resursa samo su neke od smjernica za zeleno-plavu tranziciju po mjeri čovjeka. Putem naših financiranja dati ćemo šansu lokalnim dionicima da u borbi s tim izazovima razvijaju svoje poslovanje i općenito zajednicu koristeći alate za pametnu tranziciju, poput koncepta “Pametnih sela” ili principa “Plave ekonomije.” – izjavila je Anđela Cvjetković.
LAG i LAGUR će sljedeće natječaje iz novih lokalnih razvojnih strategija otvoriti u 2025. godini, te će i dalje nastaviti s edukativno-animacijskim aktivnosti i umrežavanjem, a lokalne dionike pozivaju da im se obrate za savjet.
Izvor fotografije: PodUčkun.net