Najveći ograničavajući faktor u povlaćenju EU sredstava za razvoju liburnijskih OPG-ova je ekonomska veličina gospodarstava.
U Poljanama je u srijedu 29. rujna 2021. održan prvi radni sastanak za iradu nove Lokalne razvojne strategije LAG-a “Terra liburna” za razdoblje od 2023.-2027. godine, a koja će se financirati iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i služiti će provedbi LEADER/CLLD pristupa na području 8 jedinica lokalne samouprave u sastavu LAG-a. Izrada strategije biti će sufinancirana putem Programa ruralnog razvoja RH iz podmjere 19.1 “Pripremna potpora”.
Domaćini sastanka su bili Nedi i Josip Perišić na svom OPG-u, koji su u okviru trenutno važeće strategije LAG-a povukli, putem natječaja za male poljoprivrednike, potporu u visini 15.000 Eura za modernizaciju svog gospodarstva.
Sastanku su nazočili relevantni predstavnici s područja općine Lovran i Mošćenička Draga i zaleđa grada Opatije koji se aktivno i kontinuirano bave malom poljoprivredom, te je neformalno osnovana i radna skupine za razvoj ruralnog područja Liburnije.
Djelatnici LAG-a su nazočne uputili u prioritete Europske unije za naredno financijsko razdoblje, te je povedena rasprava o mogućnostima koje će se nuditi lokalnim razvojnim dionicima putem LAG natječaja u narednom razdoblju.
Cilj sastanka je bio istaknuti osnovne probleme i prepreke razvoju poljoprivrede u liburnijskom zaleđu, te pobrojati potencijale za daljni razvoj male poljoprivrede komplementarne potrebama lokalnog tržišta.
Istaknuto je da je potrebno osigurati sredstva za krčenje i revitalizaciju poljoprivrednog zemljišta i pristupnih puteva, te akumuliranje vode i navodnjavanje, a posebno su učestali problemi sa štetama od divljači.
Prisutni su također posebno istaknuli da je najveći ograničavajući faktor u povlaćenju EU sredstava za razvoju liburnijskih OPG-ova ekonomska veličina gospodarstava od minimalnih 2.000 EUR za pristupanje natječajima iz Programa ruralnog razvoja ili strategije LAG-a, te da je potrebno na višoj razini inzistirati na drugačijem tretmanu poljoprivrednog potencijala na našem području, koje se odlikuje usitnjenim parcelama, teškim uvjetima gospodarenja i zahtjevnom terenu na kojem se nalaze poljoprivredne površine.
Zaključci sa sastanka početak su izrade SWOT analize za buduću Lokalnu razvojnu strategiju (LRS), a nastavak suradnje u okviru radne skupine nastavit će se do kraja 2022. godine, odnosno završetla izrade LRS.